Dinozaury to temat, który fascynuje wiele dzieci na całym świecie. Dlatego warto wykorzystać ten fakt na lekcji angielskiego. Proces nauki stanie się przez to o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy, jeśli zwiąże się go z tymi prehistorycznymi stworzeniami.
Jak zaplanować dzień dinozaura na lekcji angielskiego? Zobaczmy co tu dla Was mam…
Dzień Dinozaura to doskonała okazja do zorganizowania niezapomnianych atrakcji dla dzieci w przedszkolu. Oto dziesięć pomysłów na obchodzenie tego wyjątkowego dnia:
Zabawy tematyczne – dzieci uwielbiają odgrywać role, więc warto zorganizować dla nich zabawy, które pozwolą im wcielić się w np. ulubionego dinozaura. Możecie spróbować naśladować odgłosy, sposób w jaki się poruszały lub spróbować wspólnie ułożyć na dywanie żywy szkielet, za pomocą uczniów, a następnie sfotografować go z góry – zdjęcie stanie się doskonałą pamiątką. Nie zapomnijcie podczas ustawiania się nazywać po angielsku części ciała! A jeśli potrzebujecie pomocy z wprowadzeniem słówek zapraszam tutaj.
Malarstwo dinozaurów – dzień dinozaura to doskonała okazja, aby zachęcić dzieci do malowania obrazów z motywem prehistorycznym. Dzieci mogą spróbować wykonać swoje własne rysunki dinozaurów, malować palcami, stopami lub gąbeczką. Doskonale sprawdzi się też wspólne malowanie na wielkim kartonie udającym jaskinię. Możecie obudzić w sobie prawdziwego prehistorycznego artystę!
Prezentacja filmów – filmy dokumentalne lub animowane o dinozaurach to doskonały pomysł, zwłaszcza jeśli oglądacie je po angielsku. Z własnego podwórka serdecznie polecam serię bajek o Andym, który uczy dzieciaki o dinozaurach. Serial jest doskonale wyprodukowany i pojawiają się z nim animacje z prawdziwymi T-rexami!
Bajki o dinozaurach – warto przeczytać dzieciom bajki o dinozaurach. Dzieci z pewnością będą zainteresowane opowieściami o tyranozaurach, triceratopsach i innych prehistorycznych stworzeniach. W sieci znajdziecie tez masę tzw. flipbooków, które pozwalają na przeglądanie książek z poziomu komputera lub tablicy interaktywnej.
Wizyta w muzeum – jeśli w okolicy znajduje się muzeum paleontologiczne, warto zorganizować wycieczkę dla dzieci. Muzea zawsze mają wiele ciekawych eksponatów związanych z dinozaurami. A jeśli mieszkacie daleko od takiego miejsca, Internet służy pomocą. Szczególnie polecam Wam filmy w których dzieci lub atrakcyjne dla dzieci postacie idą na wycieczkę do muzeum – film pokazuje wtedy takie miejsca z dziecięcej perspektywy.
Zabawy sensoryczne – można zorganizować dla dzieci różne zabawy sensoryczne związane z dinozaurami. Na przykład przygotować dinozaurze błoto i pozwolić dzieciom na babranie, wąchanie i doświadczanie go. Jeśli chcecie ograniczyć bałagan, mocno polecam przygotowanie kinetic sand w którym wasi podopieczni mogą się bawić, bez większych zabrudzeń. Przepis na piasek znajdziecie tutaj.
Kolorowanki – gotowe kolorowanki z dinozaurami to doskonały sposób na zabawę, zwłaszcza jeśli użyjecie ich do poćwiczenia kolorów. Uczniowie będą mogli je pomalować lub pokolorować i zabrać do domu na pamiątkę. Gotowe do druku kolorowanki znajdziecie między innymi na stronie crayola.com
Uczta dinozaurów – zorganizujcie lub przygotujcie samodzielnie specjalne jedzenie, które będzie przypominać jedzenie dinozaurów. Może zielony galaretowaty deser, który będzie przypominał dinozaurze glutki? Zielone galaretki, lub muffinki w kształcie jajek dinozaura. Wspólny piknik to na pewno coś co przypadnie do gustu naszym milusińskim.
Praca w grupach – warto zorganizować dla dzieci różne zadania, które będą wymagały pracy w grupach. Na przykład można zlecić im budowę szkieletu dinozaura z klocków lub materiałów z recyklingu. Do tworzenia szkieletów świetnie nadają się też suchy makaron oraz patyczki do uszu. Pamiętajcie jednak o dobrym kleju.
Konkurs na najlepsze przebranie – na zakończenie dnia dinozaura można zorganizować konkurs na najlepsze przebranie dinozaura. Dzieci będą miały okazję zaprezentować swoje stroje i pozować do zdjęć, a proste przebrania i opaski można wykonać samodzielnie w formie craftu.
Dzień dinozaura na lekcji angielskiego to świetna okazja do połączenia nauki języka z pasją uczniów. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu różnorodnych metod dydaktycznych, taka lekcja może być nie tylko skuteczna, ale także przyjemna i angażująca dla wszystkich uczestników. Koniecznie daj mi znać jak poszło!